W dniach 4-6 czerwca 2014 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbyło się seminarium „Kultura jako element identyfikacji cudzoziemców”. Tematyka migracji w kontekście kulturowym niesie ze sobą ogrom wyzwań i problemów skłaniających do refleksji i poszukiwań rozwiązań skutecznych i trwałych. Seminarium to, dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej, pracowników służb publicznych, ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i samych cudzoziemców stało się miejscem interdyscyplinarnych rozważań w obszarze przynależności kulturowej cudzoziemców w Polsce oraz wymiany doświadczeń z perspektywy zaproszonych organizacji.
Pierwszy dzień szkolenia składał się z trzech paneli i warsztatu. Pierwszy panel dotyczył komunikacji międzykulturowej w Straży Granicznej, w którym prezentujący przedstawili jak wygląda kształcenie funkcjonariuszy SG z zakresu międzykulturowości oraz dzielili się doświadczeniem pracy z cudzoziemcami. W drugim panelu o komunikacji z cudzoziemcami mówił przedstawiciel Urzędu ds. Cudzoziemców w Warszawie oraz Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Trzeci panel poświęcony był działalności i doświadczeniom organizacji pozarządowych w obszarze cudzoziemskim. Po wystąpieniach i dyskusji zaprezentowano warsztat z kształtowania kompetencji międzykulturowych funkcjonariuszy Straży Granicznej przygotowany przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja z potrawami ormiańskimi.
Drugi dzień składał się z dwóch paneli. Pierwszy przeznaczony dla cudzoziemców prezentujących różnice kulturowe w procesie komunikacji oraz drugi poświęcony identyfikacji kulturowej jako problemowi badawczemu. Zakończeniem drugiego dnia obrad była projekcja filmów „Śmierć człowieka pracy” w reżyserii M. Glawoggera z 2005 r. oraz „Chwała dziwkom” wyreżyserowanego przez tego samego autora w 2011 roku.
Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie seminarium i uroczyste zakończenie z wręczeniem certyfikatów. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie Instytutu na rzecz Państwa Prawa do uczestnictwa w tym wydarzeniu.