W ostatnich latach wzrasta w Europie zainteresowanie zjawiskiem migracji. Polska od 2004 r. jako państwo członkowskie Unii Europejskiej uczestniczy w tworzeniu Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego oraz implementowaniu wielu unijnych zasad w zakresie regulacji migracji zarobkowej. W ciągu tych 11 lat Polska doświadczyła napływu uchodźców z Federacji Rosyjskiej, Kaukazu i wielu innych państw trzecich. Byliśmy też i wciąż jesteśmy świadkami licznych tragicznych wydarzeń w regionie Morza Śródziemnego, które wpływają na kształt polityki migracyjnej UE. Powstała też i rozwija się Agencja Frontex.
Prawo migracyjne staje się gałęzią coraz bardziej rozbudowaną, a tym samym ciekawą zarówno dla badaczy jak i dla praktyków. Jesteśmy świadomi potrzeby zgłębienia zagadnień, które niesie nam dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość migracyjna w Polsce.
W ramach Programu analityczno-badawczego Instytutu na rzecz Pastwa Prawa we współpracy z Instytutem Europeistyki KUL powołana została grupa badaczy prawa i polityki migracyjnej „MIGRA – TEAM”. Grupa stanowi forum wymiany wiedzy i prezentacji wyników badań naukowych dotyczących migracji. Nie chcemy się ograniczać do zagadnień stricte prawnych, ale rozszerzyć je o perspektywę politologiczną i socjologiczną.