Zgodnie z przepisami rozdziału 5 ustawy o pomocy społecznej, cudzoziemcy, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą mają prawo do skorzystania z pomocy integracyjnej. Celem tej pomocy jest wspieranie procesu adaptacji i samodzielnego funkcjonowania w nowym środowisku społecznym.
Podstawy formalne uzyskania pomocy
Wniosek o udzielenie pomocy cudzoziemiec składa do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Termin na złożenie wniosku wynosi 60 dni od dnia uzyskania jednego z ww. statusów. Wniosek może obejmować także współmałżonka i małoletnie dzieci cudzoziemca, o ile również posiadają odpowiedni status pobytowy.
Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów potwierdzających status cudzoziemca, w tym m.in. decyzję w sprawie ochrony międzynarodowej, kartę pobytu, dokument podróży przewidziany w Konwencji genewskiej (dla osób ze statusem uchodźcy), a także deklarację zamiaru zamieszkania na terenie konkretnego województwa, oświadczenie o nieubieganiu się o pomoc w innym województwie oraz gotowość do przystąpienia do programu integracji.
Zakres świadczeń i formy pomocy
Pomoc integracyjna jest przyznawana na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy i realizowana w ramach indywidualnego programu integracji (IPI). Program ten opracowywany jest wspólnie przez cudzoziemca i powiatowe centrum pomocy rodzinie, uwzględniając indywidualną sytuację życiową wnioskującego i jego rodziny.
Zakres wsparcia obejmuje m.in.:
· świadczenia pieniężne w wysokości od 950 zł do 1679 zł miesięcznie na osobę, przeznaczone na utrzymanie oraz naukę języka polskiego,
· opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne,
· pracę socjalną,
· poradnictwo specjalistyczne, w tym prawne, psychologiczne i rodzinne,
· wsparcie w kontaktach z instytucjami rynku pracy oraz środowiskiem lokalnym,
Środki mogą być wypłacane bezpośrednio cudzoziemcowi lub – za jego zgodą – przelewane przez PCPR bezpośrednio na pokrycie konkretnych wydatków.
Obowiązki stron w ramach programu integracji
Indywidualny program integracji określa wzajemne zobowiązania cudzoziemca oraz PCPR. Do obowiązków cudzoziemca należy m.in.:
· wskazanie miejsca zamieszkania,
· rejestracja w powiatowym urzędzie pracy i aktywne poszukiwanie zatrudnienia,
· uczestnictwo w kursach języka polskiego (jeśli zachodzi taka potrzeba),
· regularny kontakt z realizatorem programu (co najmniej dwa razy w miesiącu),
· przestrzeganie ustaleń programu.
Z kolei PCPR zobowiązany jest m.in. do wsparcia cudzoziemca w kontaktach z lokalną społecznością, udzielenia informacji dotyczących przyznanej pomocy oraz – w razie potrzeby – pomocy w uzyskaniu lokalu mieszkalnego (w tym w formie mieszkania treningowego lub wspomaganego).
Zmiana miejsca zamieszkania
Zmiana miejsca zamieszkania w trakcie realizacji programu integracji możliwa jest wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, takich jak podjęcie pracy, uzyskanie lokalu w innym powiecie, łączenie rodzin czy konieczność leczenia specjalistycznego. Wówczas cudzoziemiec zobowiązany jest przedłożyć stosowne oświadczenie oraz dokumentację potwierdzającą daną sytuację.
Wstrzymanie i ograniczenie pomocy
Pomoc dla cudzoziemca może zostać czasowo wstrzymana m.in. w przypadku:
· uporczywego niewywiązywania się ze zobowiązań określonych w programie,
· wykorzystywania świadczeń niezgodnie z ich celem,
· podawania nieprawdziwych informacji o sytuacji życiowej,
· upływu 30 dni pobytu cudzoziemca w zakładzie opieki zdrowotnej – do czasu opuszczenia przez niego zakładu,
· toczącego się postępowania karnego.
Wstrzymanie pomocy ma charakter czasowy i może trwać do momentu wyjaśnienia sprawy lub zakończenia postępowania.
Decyzja o udzieleniu pomocy zostaje uchylona, w przypadku gdy po upływie okresu wstrzymania pomocy nie ustały wyżej wymienione przyczyny, a także gdy:
· cudzoziemiec, wobec którego jest kontynuowana uprzednio wstrzymana pomoc, ponownie dopuszcza się działań, o których mowa powyżej;
· cudzoziemiec w trakcie trwania indywidualnego programu integracji został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione umyślnie;
· cudzoziemiec został pozbawiony statusu uchodźcy, cofnięto mu ochronę uzupełniającą
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283 z późn. zm.)