Poradnictwo prawne w sprawach zobowiązania cudzoziemców do powrotu

Projekt ma na celu zapewnienie cudzoziemcom bezpłatnej pomocy prawnej oraz doradztwa w postępowaniu prowadzonym w sprawie zobowiązania do powrotu.

Głównymi założeniami projektu są m.in.:

  1. Świadczenie pomocy prawnej i informacji prawnej dla cudzoziemców, względem których prowadzone są postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu.
  2. Kompleksowe poradnictwo prawne, obejmujące udzielanie informacji w zakresie konsekwencji wszczęcia przez organy Straży Granicznej postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu, wyjaśnienia zasad postępowania dowodowego w sprawie, praw i obowiązków na poszczególnych etapach procedury.

Realizacja tych założeń będzie możliwa dzięki prowadzonym przez Fundację działaniom. Należy wspomnieć tutaj o:

  1. Wydaniu trzech broszur informacyjnych dla cudzoziemców w dwóch wersjach językowych (PL-RUS oraz PL-ANG)
  2. Świadczeniu bezpłatnej pomocy prawnej w siedzibie Fundacji oraz podczas 24 odbywających się cyklicznie wizyt w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej i w Przemyślu.
  3. Udzielaniu wsparcia naszym beneficjentom przebywającym ośrodkach poza Lublinem również za pomocą środków porozumiewania na odległość tj. telefon, faks.
FAMI_logo_kolor

Projekt Poradnictwo prawne w sprawach zobowiązania cudzoziemców do powrotu jest współfinansowany
z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa
Bezpieczna Przystań

Jakub Mróz – Koordynator/Prawnik

Damian Buczek – Asystent prawny

W ramach działań informacyjnych projektu wydane zostały 3 broszury dotyczące postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu. Treść wszystkich broszur została opracowana w dwóch wersjach językowych (polsko-angielskiej, polsko-rosyjskiej). Celem broszur jest przybliżenie cudzoziemcom będącym w procedurze zobowiązania do powrotu istoty toczącego się wobec nich postępowania, wskazanie na ich prawa i obowiązki. W czasie trwania projektu broszury będą rozdystrybuowane przez Straż Graniczną wśród osób przebywających w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców oraz korzystających z pomocy w biurze projektu.

Tematyka broszur dotyczy:

W jaki sposób możesz wesprzeć Instytut?
Działamy na rzecz cudzoziemców poszukujących pomocy prawnej.