Fundusz Kingi Stasiak (Kinga Stasiak Fund for Excellence in Legal Education) został ustanowiony aby wspierać młodych prawników, pragnących rozwijać swoje praktyczne umiejętności (zwłaszcza w obszarze prawa międzynarodowego). Dr Kinga Cecylia Stasiak (1981-2019) ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze, a następnie uzyskała doktorat na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Była również absolwentką Szkoły Prawa Amerykańskiego prowadzonej przez KUL i Chicago-Kent College of Law. Życie zawodowe związała z Katedrą Prawa Międzynarodowego i Amerykańskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zainteresowania Naukowe koncentrowała na zagadnieniach międzynarodowego prawa karnego i humanitarnego, odpowiedzialności międzynarodowej, sądownictwa międzynarodowego i organizacji międzynarodowych. Odbyła zagraniczne staże naukowe w Grotius Centre for International Legal Studies oraz w Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law w Heidelbergu. Była Członkiem Komisji Rewizyjnej Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ILA). Od czasów studenckich aktywnie uczestniczyła w działalności Instytutu na rzecz Państwa Prawa, szczególnie w zakresie edukacji prawnej.
Fundusz został powołany do życia z inicjatywy przyjaciół Kingi. W 2020 r. powołano Kapitułę Funduszu, którego administrowanie powierzono Instytutowi na rzecz Państwa Prawa. Celem Funduszu jest:
Kapituła: Przedstawiciel rodziny śp. Kingi, Dziekan WPPKiA KUL, Dziekan WPiA UMCS, Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej, Prezes Zarządu Instytutu na rzecz Państwa Prawa, Delaine R. Swenson, Marzena Rzeszót, Przedstawiciel absolwentów.
W latach 2020-2023 Instytut na rzecz Państwa Prawa zebrał zebrał ponad 75 tys. złotych. Z tych środków jak do tej pory wsparł organizację różnych inicjatyw kwotą ponad 65 tys. złotych.
Wspierane działania:
WESPRZYJ:
Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa
PL 15 1020 3150 0000 3302 0120 4700
Tytuł: FUNDUSZ KINGI STASIAK
SWIFT: BPKO PL PW
(PKO Bank Polski II O/Lublin)
Ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze, a następnie uzyskała doktorat na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Była również absolwentką Szkoły Prawa Amerykańskiego prowadzonej przez KUL i Chicago-Kent College of Law. Życie zawodowe związała z Katedrą Prawa Międzynarodowego i Amerykańskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zainteresowania Naukowe koncentrowała na zagadnieniach międzynarodowego prawa karnego i humanitarnego, odpowiedzialności międzynarodowej, sądownictwa międzynarodowego i organizacji międzynarodowych. Odbyła Zagraniczne Staże Naukowe w Grotius Centre for International Legal Studies oraz w Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law w Heidelbergu. Była Członkiem Komisji Rewizyjnej Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ILA).
Od czasów studenckich aktywnie uczestniczyła w działalności Instytutu na rzecz Państwa Prawa, szczególnie w zakresie edukacji prawnej.
Z wielkim entuzjazmem angażowała się w kształcenie studentów. Przez wiele lat przygotowywała drużyny KUL do udziału w międzynarodowych konkursach prawniczych: The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (w którym wcześniej sama brała udział jako studentka), the Telders International Law Moot Court Competition oraz the Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition. Współorganizowała Coroczne Legal Forum i międzyuczelnianą konferencję prawniczą w języku angielskim.
Była świetnym dydaktykiem i ciepłym dobrym człowiekiem.