W dniach 15-16 kwietnia 2015 roku w Lublinie odbyło się już trzecie w tej edycji projektu szkolenie Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia Imigrantów. Tym razem poruszone zostały dwa tematy: „Komunikacja międzykulturowa – zastosowanie w pracy Policji”, oraz „Pobyt cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”. W szkoleniu uczestniczyło szesnastu policjantów reprezentujących komendy wojewódzkie, miejskie i powiatowe województwa lubelskiego.
W pierwszym dniu szkolenia trener (Tymoteusz Klocek – ekspert w dziedzinie komunikacji i edukacji międzykulturowej, trener posiadający wieloletnie doświadczenie) omówił wybrane zagadnienia dotyczące komunikacji międzykulturowej, m.in.:
– najczęstsze problemy komunikacyjne na styku różnych kultur;
– dwutorowość perswazji (mowa ciała i argumentacja) i jej zastosowanie praktyczne;
– metody usprawniania komunikacji stosowane przez FBI;
– zarządzanie emocjami – panowanie nad gniewem, smutkiem i lękiem;
– rodzaje konfliktów na styku kultur i ich rozwiązanie;
– negocjacje międzykulturowe i inne.
Szkolenie zostało poprowadzone w taki sposób, że wykłady przeplatały się z praktycznymi ćwiczeniami, co z pewnością przyczyniło się do lepszego zrozumienia poruszonych kwestii.
W drugim dniu Pani Barbara Wójcik przybliżyła uczestnikom niektóre kwestie prawne związane z pobytem cudzoziemców na terytorium RP. Omówiła ona między innymi kwestie związane z wydawaniem wiz dla cudzoziemców, wydawaniem zezwoleń na pobyt czasowy i pobyt stały, jak również kwestie związane z udzieleniem zgody na pobyt tolerowany i udzielanie ochrony międzynarodowej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia.
Projekt „Lubelska Regionalna Sieć Wsparcia Imigrantów III” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa