Program Poradnictwa Prawnego w pierwszych latach od powołania Fundacji opierał się na prowadzonych w naszej siedzibie poradach prawnych udzielanych przez studentów z Uniwersyteckiej Poradni Prawnej KUL. Natomiast od 2006 roku Instytut na rzecz Państwa Prawa stworzył osobny, własny program poradnictwa prawnego bazujący na modelu edukacji klinicznej. W jego uruchomienie była zaangażowana śp. Ewelina Milczanowska, absolwentka prawa KUL, której imię nosi powołane w Fundacji Lubelskie Centrum Bezpłatnych Porad Prawnych. W tym czasie poradnictwo prawne oferowane przez nas finansowane było z różnych ...
Program Poradnictwa Prawnego w pierwszych latach od powołania Fundacji opierał się na prowadzonych w naszej siedzibie poradach prawnych udzielanych przez studentów z Uniwersyteckiej Poradni Prawnej KUL. Natomiast od 2006 roku Instytut na rzecz Państwa Prawa stworzył osobny, własny program poradnictwa prawnego bazujący na modelu edukacji klinicznej. W jego uruchomienie była zaangażowana śp. Ewelina Milczanowska, absolwentka prawa KUL, której imię nosi powołane w Fundacji Lubelskie Centrum Bezpłatnych Porad Prawnych. W tym czasie poradnictwo prawne oferowane przez nas finansowane było z różnych źródeł: Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji „Fundusz Współpracy”, Fundacji Batorego oraz Instytutu Spraw Publicznych ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od wielu lat Instytut na rzecz Państwa Prawa specjalizuje się również w poradnictwie prawnym w sprawach cudzoziemskich (finansowanym ze środków UE i UNHCR).
Mimo wyczerpania się dotychczasowych źródeł finansowania poradnictwo prawne pozostaje stałym programem realizowanym w ramach działalności statutowej Fundacji. Obejmuje on świadczenie pomocy prawnej osobom niezamożnym, których sytuacja materialna nie pozwala na odpłatne skorzystanie z usług adwokata czy radcy prawnego. Beneficjenci Programu to najczęściej mieszkańcy Lublina i okolic. Wynika to z faktu, iż aby uzyskać poradę prawną, należy zgłosić się osobiście do siedziby Fundacji. Porady prawne udzielane są przez wolontariuszy – studentów prawa oraz aplikantów i współpracujących radców prawnych.
W ramach Programu corocznie pomoc prawna udzielana jest około 1300 osobom niezamożnym. Działalność Programu ma na celu realizację podstawowych założeń państwa prawa. Oprócz konkretnej pomocy prawnej w jednostkowych przypadkach jego zadaniem jest podnoszenie świadomości prawnej społeczeństwa przez umożliwianie łatwiejszego kontaktu z osobami o prawniczym wykształceniu oraz rozwój poziomu świadczonych usług prawnych. Jako cel pośredni Programu należy wskazać edukację studentów prawa i młodych prawników, którzy dzięki kontaktowi z prawem w praktyce, mają możliwość przełożenia nabytej podczas studiów wiedzy teoretycznej na realne problemy prawne i zwiększenia swej wrażliwości w pracy pro bono.
W uznaniu długoletniej działalności w obszarze poradnictwa prawnego i obywatelskiego, w szczególności w ramach Lubelskiego Centrum Bezpłatnych Porad Prawnych im. Eweliny Milczanowskiej, Instytut na rzecz Państwa Prawa został wyróżniony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Instytut Spraw Publicznych na Gali Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego, która odbyła się 12 grudnia 2014 roku.
Działalność Programu Poradnictwa Prawnego jest obecnie utrzymywana wyłącznie z ograniczonych źródeł własnych Fundacji. Kontynuacja i rozwój programu zależą w dużej mierze od hojności darczyńców – dobrodziejów Fundacji. Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o wsparcie tej ważnej społecznie inicjatywy.
Prowadzimy również: