Instytut na rzecz Państwa Prawa prowadzi działania na rzecz cudzoziemców poszukujących pomocy prawnej nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to przygotowany został pierwszy „Informator dla Uchodźców”. W kolejnych latach zrealizowaliśmy wiele projektów, których adresatami byli migranci, uchodźcy i osoby ubiegające się o nadanie statusu uchodźcy, instytucje rządowe i samorządowe oraz organizacje pozarządowe zajmujące się tą problematyką. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza projekty: „Prawnicy na rzecz Uchodźców” – kilka edycji w latach 2005-2016 (finansowane z Europejskiego Funduszu Uchodźczego oraz Funduszu Azylu, Migracji i Integracji ...
Instytut na rzecz Państwa Prawa prowadzi działania na rzecz cudzoziemców poszukujących pomocy prawnej nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to przygotowany został pierwszy „Informator dla Uchodźców”.
W kolejnych latach zrealizowaliśmy wiele projektów, których adresatami byli migranci, uchodźcy i osoby ubiegające się o nadanie statusu uchodźcy, instytucje rządowe i samorządowe oraz organizacje pozarządowe zajmujące się tą problematyką. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza projekty: „Prawnicy na rzecz Uchodźców” – kilka edycji w latach 2005-2016 (finansowane z Europejskiego Funduszu Uchodźczego oraz Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa), „Integracja Cudzoziemców na Lubelszczyźnie” – 3 edycje w latach 2009-2014 (finansowane ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa), uchodźczy projekt AGDM – 4 edycje w latach 2009-2013 (finansowane przez UNHCR), „Lubelska Regionalna Sieć Wsparcia Imigrantów” – 3 edycje w latach 2009-2015 (współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa), a także „Wsparcie Dobrowolnych Powrotów na Lubelszczyźnie” – 2 edycje w latach 2010-2015 (współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów oraz budżetu państwa), „Poradnictwo prawne w sprawach zobowiązania cudzoziemców do powrotu” w latach 2015-2016, a także „Login:Lublin” oraz „Centrum Informacji dla Cudzoziemców” w latach 2015-2017 (współfinansowane ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa). W 2017 r. pomoc uchodźcom wsparła Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności poprzez FED w ramach projektu „Defensores Peregrinorum PL”. W połowie 2018 r. rozpoczęliśmy realizację dwóch projektów: „Lubelska Koalicja na rzecz Integracji” (finansowany ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa) oraz „Polski My Naród” (finansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020).
Nasi prawnicy nieodpłatnie udzielają pomocy prawnej cudzoziemcom (studentom, migrantom ekonomicznym i uchodźcom). Ponadto w obszarze tym zorganizowaliśmy szereg konferencji i seminariów, wydaliśmy ponad 20 publikacji poświęconych głównie statusowi prawnemu cudzoziemców w Polsce, a także utworzyliśmy unikalną Bibliotekę Migracyjną, gromadzącą aktualnie blisko 2000 woluminów.
Od 2009 roku jesteśmy liderem Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia Imigrantów, będącej lokalną platformą współpracy dla osób i instytucji zajmujących się integracją cudzoziemców na Lubelszczyźnie. W ten sposób działamy zgodnie z fundamentalnym założeniem, że integracja cudzoziemców będąca procesem dwustronnym odbywa się na poziomie lokalnym.
W rezultacie powyższych działań niezbędną pomoc prawną uzyskało ponad 5000 cudzoziemców, ukształtowały się i umocniły regionalne sieci współpracy, a Instytut na rzecz Państwa Prawa wszedł do grona najbardziej doświadczonych w tej problematyce organizacji pozarządowych w Polsce.