Wśród celów statutowych Instytutu na rzecz Państwa Prawa naczelne miejsce zajmuje propagowanie standardów państwa prawa oraz podnoszenie świadomości prawnej społeczeństwa. Cel ten jest realizowany poprzez inicjatywy w skali mikro oraz makro. Do pierwszych zaliczyć należy programy, w ramach których osobom niezamożnym udzielane są porady prawne i obywatelskie w sprawach indywidualnych. Z kolei działając w skali makro Instytut szkoli studentów prawa, prawników, urzędników i inne osoby stosujące prawo. Szczególnie ważne jest konsekwentne wdrażanie modelu praktycznej edukacji klinicznej studentów prawa, którzy stawiają ...
Wśród celów statutowych Instytutu na rzecz Państwa Prawa naczelne miejsce zajmuje propagowanie standardów państwa prawa oraz podnoszenie świadomości prawnej społeczeństwa. Cel ten jest realizowany poprzez inicjatywy w skali mikro oraz makro. Do pierwszych zaliczyć należy programy, w ramach których osobom niezamożnym udzielane są porady prawne i obywatelskie w sprawach indywidualnych. Z kolei działając w skali makro Instytut szkoli studentów prawa, prawników, urzędników i inne osoby stosujące prawo. Szczególnie ważne jest konsekwentne wdrażanie modelu praktycznej edukacji klinicznej studentów prawa, którzy stawiają pierwsze kroki pod okiem współpracujących z nami doświadczonych prawników w naszym programach poradniczych. Ważne są także kampanie informacyjne i edukacyjne adresowane do obywateli, a w szczególności do młodzieży. Kampanie te aktywności dotyczyły wielu ważnych społecznie kwestii. Wśród nich wyróżnić należy projekty adresowane do wolontariuszy m.in. projekt „Rozwój wolontariatu wśród studentów prawa uczelni lubelskich” zrealizowany w 2011 roku (finansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich); projekt „Młodzieżowa kampania edukacyjna na rzecz ochrony praw własności intelektualnej w internecie” zrealizowana w 2007 roku pod patronatem Prezesa Urzędu Patentowego RP oraz projekt „Weź do głowy: nie daj w łapę! Antykorupcyjna kampania edukacyjna” zrealizowany w 2008 roku. Prowadziliśmy również „Centrum Informacyjnego – Prawo w interesie publicznym” (wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego), organizowaliśmy spotkania informacyjne, wykłady i inne zajęcia edukacyjne skierowane do młodzieży i studentów (programy typu „street law”), oraz wydaliśmy wiele publikacji o charakterze informacyjnym i popularyzatorskim adresowane do różnych grup społecznych.
Aktualnie znaczna część naszych działań szkoleniowych koncentruje się w obszarze „Azyl, Migracja, Integracja”, w którym Instytut cieszy się ogólnokrajową renomą ekspercką.
Od 2020 r. prowadzimy działania z zakresu edukacji dorosłych w celu rozwoju kompetencji personelu poprzez rozwój doświadczenia międzynarodowego. Poszerzanie tego doświadczenia odbywa się poprzez podnoszenie kwalifikacji językowych, wizyty studyjne, szkolenia międzynarodowe, udział w konferencjach jak też wymianę doświadczeń z podobnymi organizacjami w Europie. Również w 2020 r. rozpoczęliśmy realizację grantu z Ambasady USA w Warszawie mającego za cel rozwój Prawa w Interesie Publicznym.
Prowadzone działania/projekty: